AFRODITA ALKIMIJSKA BOGINJA
On 28 februarja, 2018 by IvanO rojstvu Afrodite poznamo več zgodb. Homer govori o njenem rojstvu kot posledici prešuštnega razmerja med Zevsom in Diono, po eni od različic naj bi tudi nastala iz spoja Zraka in Zemlje. Najbolj znan pa je mit, ki govori o tem, da se je Afrodita rodila iz krvave pene Uranovih genitalij potem, ko ga je skopil Kronos. To slednjo zgodbo je zapisal Heziod v Teogoniji. Po tej zgodbi bi Afrodito lahko glede na rojstvo šteli med Titane. »Afrodita je vstala iz morske pene pri Kiteri ali Pafosu na Cipru in ko je stopila na kopno, je iz njenih stopinj pognalo cvetje«. To slednjo obliko rojstva imenujemo partenogenezo, na ta način se je rodilo veliko grških božanstev.
Afrodita je kot božanstvo ambivalentna, saj je že po rojstvu nastala iz nasprotja. “Najbolj ženska med boginjami” se je rodila iz Uranovih genitalij, ki so padle v morje. Vstane iz brezoblične narave, iz morja, vode, ki je element spremenljivosti. Ta pa lahko ustvari »najlepšo« samo, če ga preobrazi »božanski oblikovni princip«. Afrodita sodi med olimpijsko dvanajsterico. Miti govorijo o njej precej nespoštljivo ali šaljivo, kot o nekoliko trčeni lepotici, ki se ne zna upreti svojim željam. Afrodita se je spuščala v mnoga razmerja in imela je tudi veliko otrok z različnimi ljubimci. Bila je žena Hefajsta, vendar mu ni bila zvesta. Imela je otroka z Aresom, njena največja ljubezen pa je bil Adonis, ki si ga je morala deliti z boginjo podzemlja Perzefono. Bila je tako mogočna boginja, da se je lahko maščevala celo Zevsu.
Pri Afroditi ne moremo govoriti o liku zaljubljene ženske, ki se pasivno prepušča moškemu »lovcu«, ampak nasprotno, gre za samosvojo, strastno, samozavestno in spretno žensko, ki je razen ljubezni sposobna čutiti tako ljubosumje kot tudi sovraštvo do tistih, ki so prizadeli njene principe in darove. V raznih kulturah je arhetip Afrodite /Venere predstavljal boginjo ljubezni in vojne, princip rojevanja in umiranja, ki se je skladno dopolnjeval z naravnimi ciklusi plodnosti, sejanjem in žetvijo, kot tudi z menjavo letnih časov. Afrodita je boginja ženske seksualnosti, ki na višji ravni predstavlja združitev duše z univerzalnim principom ljubezni in lepote. Če ženska želi Afrodito spoznati v vsej njeni veličini in raznolikosti, se mora naučiti v sebi poiskati duhovno lepoto, umetniški talent, svojo neodvisnost, duh svobode in željo po življenju v skladu s svojo lastno naravo.
Arhetip boginje Venere astrološko opazujemo skozi planet Venero, ki predstavlja tip ženske, žene, ljubice, hotnice, vlačuge (posvetitev v eros – erotična iniciacija). Pri njej gre za arhetip, princip erotične moči. Venera ni romantika, niti poroka, niso obveznosti in obljube, to je Neptun. Poroka je domena Saturna, pripadnost pa domena Lune. Venera pravi, da smo vredni, pomeni iskanje lepote in je v tem smislu nasprotje Lune. Venera ni nežnost in negovanje in Luna ni privlačnost, zaradi katere umiramo. Venera ni etika, to je povezano s Saturnom in Jupitrom. Eros je najbolj povezan s stvaritvijo Afrodite (Venere) in je sila, iz katere izvira vse delovanje Venere kot astrološkega planeta. Astrološko je Eros vez s transpersonalnimi planeti, kateri v nas inicirajo procese, zaradi katerih obvladujemo novo energijo, ki seva skozi nas. Uran lahko prinese razsvetljenje, Neptun inspiracijo božanske ljubezni, Pluton preobrazbo. Afrodita se je spuščala v mnoga razmerja s Hermesom in to njeno podobo lahko povežemo s pojmom retrogradne Venere. Tudi Ares je njen arhetipski ljubimec, v astrološkem pomenu je to odnos med Venero in Marsom ter med Tehtnico in Ovnom. Venera je v rojstnem horoskopu v znamenju, hišah in aspektih z drugimi planeti. Vse to govori o naših vrednotah, kaj nas navduši in prevzame. Pri Veneri v Biku gre za vrednote, ki jih gradimo v življenju, to je Venera Pandemija.
V vsaki ženski je prisotnih vseh sedem arhetipov in v različnih obdobjih življenja navadno eden prevladuje. Iz tega lahko zaključimo, da so v našem življenju pomembne vse boginje. Samo od nas je odvisno, ali bomo te arhetipe ozavestile in jih izražale skozi sebe in živele v skladu s svojo najglobljo naravo. Samo od nas je odvisno, ali bomo ostale polovične ali pa se bomo razvile v junakinje, ki v sebi nosijo potencial materinstva kot tudi večno razigranega otroka.
Ne podcenjujmo boginj v sebi, marveč jih razvijajmo hrabro in kreativno. Spoznati moramo, da zavestno lahko razvijamo kvalitete Atene in Artemide, ali duhovne razsežnosti, povezane s Hestio, ali pa senzualnost, ki je povezana z Afrodito.
Pripravila: Aca Kranjc, dipl. psih. astrol.
Nedavni komentarji