SANJE KOT MOST MED ZAVESTNIM IN NEZAVEDNIM SVETOM
On 14 februarja, 2018 by IvanZAKAJ SANJE?
»Človek je z znanostjo izgubil svojo ‘čustveno nezavedno identiteto’, s tem pa postopoma simbolne pomene. Iz kamnov, rastlin in živali ni več slišati glasov in tudi človek jih nič več ne nagovarja, ker bi verjel, da ga lahko slišijo. Stik človeka z naravo je pretrgan, s čimer se je izgubila silna čustvena energija, ki jo je zagotavljala ravno ta simbolna povezanost. Izgubo kompenzirajo simboli naših sanj, ki razlagajo našo izvorno naravo in posebno mišljenje.« ( C.G. Jung – Človek in njegovi simboli)
Ljudje pogosto dvomijo v pomen sanjskih simbolov in metafor, ker jih ne opazijo ali ne razumejo, pa vendar so ti zelo pomembni pri prenašanju sporočil od nagonskih do racionalnih plati človeškega duha, ki ravno zaradi tega delujeta vedno bolj ločeno…
POMEN SANJ
V psihologiji obstaja mnogo različnih razlag pomena sanj. Najbolj prepoznan je morda pogled Sigmunda Freuda in Carla Gustava Junga, ki sanje vidita kot kraljevsko pot v nezavedno, ki omogoča, da se razkrijejo skrite resnice. Vendar pa tudi pri njunih teorijah o pomenu sanj obstajajo razlike. Freud je odnos med zavestjo in nezavednim prikazal skozi prispodobo ledene gore, ki nakazuje na to, da je zavestni del le manjši del vsega, kar človek je. Freud v svoji teoriji pravi, da se v nezavednem skrivajo pozabljene izkušnje, potlačeni dogodki, iz katerih nastajajo kompleksi, ki so večinoma povezani s seksualnimi travmami iz otroštva…
SLIKOVITOST SANJSKEGA JEZIKA
Za sanje je značilno, da so v primerjavi z brezbarvnimi racionalnimi izjavami bolj izrazite in slikovite. Za sanjsko podobo bi lahko rekli, da je simbolična, ker sanje situacije ne predstavljajo dobesedno in se zavestnemu jeziku prikažejo preko metafor, ki so na prvi pogled nerazumljive…Sanje je treba preučiti z vseh strani in jih videti v različnih kontekstih, pomembno pa se je zavedati, da je razlaga sanj do neke mere odvisna tudi od zavestnih prepričanj. Sanje lahko razume le sanjalec sam, saj ima vsak simbol za posameznika individualen pomen, odvisen od njegovih osebnih izkušenj v življenju.
PRIMERI INTERPRETACIJE SANJ
Predstavljene interpretacije so bile razlage določenih posameznikov v tistem trenutku, medtem ko bodo v naslednjem trenutku lahko ta razumevanja in pogledi drugačni oziroma lahko iste sanjske vsebine pomenijo za drugega sanjalca nekaj drugega… Jung razlaga, da je pri interpretaciji sanj nujno uporabiti samo tisto gradivo, ki je nesporno in očitno njihov del. Poudarja, da imajo sanje lastno strukturo, pri čemer je še posebej pomembna natančna obdelava podob, ki so ključne, ker zavesti razkrivajo komplekse.
PRIMER KOMPENZACIJSKE IN NAPOVEDNE FUNKCIJE SANJ
Sanje lahko naznanijo določene dogodke, še preden se ti zgodijo, vendar predvsem zaradi tega, ker imajo številne krize dolgo nezavedno vsebino, ki se nalaga. Tisto, česar zavestno ne vemo, pogosto zaznamo z nezavednim, ki nam potem te informacije posreduje preko sanj . Naslednji Jungov primer prikazuje obenem kompenzacijsko in napovedno funkcijo sanj, ki nakazuje na pomembnost opozoril iz sanj, ki se v primeru neupoštevanja lahko končajo z nesrečo v resničnem življenju. Obenem pa sanje razkrivajo osebnost posameznika in njegovo trenutno stanje. Jung razlaga, da je poznal človeka, ki je bil vpleten v niz nenavadnih afer in je kot neke vrste kompenzacijsko funkcijo razvil strast do nevarnega vzpenjanja v planinah, s čimer je želel v resnici presegati samega sebe. Sanje sicer lahko velikokrat opozorijo na nevarnost, vendar pogosto tudi ne. Včasih je dobronamerno posredništvo prisotno, včasih ne. Včasih se sanje lahko izkažejo kot past ali pa se vsaj zdi tako, kot na primer v sanjah Kreza, ki se obnašajo kot delfsko preročišče, ki je Krezu povedalo, da bo uničil veliko kraljestvo, če bo prečkal reko Halis. Šele ko je bil na drugi strani reke poražen, je ugotovil, da so sanje kazale na njegovo kraljestvo. Pri interpretaciji sanj je potrebna previdnost, smiselno se je izogniti tudi zlorabi, kot je uporaba sanj za lasten nadzor ali za napovedovanje…
Sanje v jeziku podob, simbolov in metafor prikazujejo sporočila nezavednega, ki pa niso izolirana od zavesti, temveč se z njo pogovarjajo in želijo, da jih sliši. Sanje dajejo priložnost, da skozi navidezen nesmisel in kontradiktorna sporočila razumemo in občutimo, kaj je smisel sanj za nas v tistem trenutku življenja.
Avtorica članka: Maja Jarc, pripravil: Domen Rajh
Celoten članek si lahko preberete v decembrski številki revije Anima. Svoj lasten izvod revije si lahko naročite v spletni knjigarni založbe Hermes IPAL.
Nedavni komentarji